Při výběru koncentrátoru kyslíku je důležité první určit, k čemu má přístroj primárně sloužit:
- pro domácí relaxaci, prevenci a občasné používání
- pro léčbu dýchacích obtíží
Na základě tohoto určení je vhodné vědět, kolik litrů kyslíku za minutu by měl koncentrátor produkovat při koncentraci kyslíku cca 90%. Pro domácí použití obvykle stačí od 1 do 3 litrů, pro léčbu často 5 litrů i více.
Pokud máte doporučenu inhalaci kyslíku lékařem, určitě se zeptejte ošetřujícího lékaře, kolik litrů by doporučoval. Při léčbě je vhodné se vždy první poradit přímo s lékařem.
TIP: U přístrojů je v názvu často uveden maximální výstup v litrech za minutu (např. 9L, 90 %), ovšem to nevypovídá o koncentraci kyslíku při jednotlivých nastaveních.
Důležité je podívat se na popis přístroje, kde u každého uvádíme kolik % kyslíku je schopen vyvinout při jednotlivých nastaveních v litrech za minutu. Často při větším výstupu litrů za minutu koncentrace klesá pod požadovanou úroveň cca 90% kyslíku. Jedná se tedy o maximální hodnoty výstupu v litrech za minutu a % koncentrace kyslíku, ale bez přímé závislosti na sobě.
Pokud víte, že budete přístroj používat pro domácí inhalaci, pro posílení imunity apod., a to sem tam nebo naopak budete potřebovat kyslík častěji nebo i pořád a víte, kolik litrů máte doporučeno, další fázi rozhodování je, kde budete chtít kyslíkový koncentrátor používat. Koncentrátory je možno rozdělit dle způsobu napájení na:
- napájení z klasické elektrické zásuvky na 230V
- napájení v autě pomocí 12V autozásuvky
- napájení na baterii
Budete-li přístroj používat pouze v místnosti s elektrickou zásuvkou, pak se jedná o stacionární koncentrátory, které vyžadují pouze přímé napojení do zásuvky (jedná se o přístroje s výkonem 5 a více litrů za minutu).
Některé typy s menší spotřebou umožňují napájení jak z klasické zásuvky, tak z autozásuvky na 12V pomocí tzv. invertoru napětí. Tyto typy jsou méně výkonné, než přístroje, které vyžadují pouze přímé napojení do klasické elektrické zásuvky (jde o přístroje od 1 do 3 litrů).
Zvlášť jsou pak přenosné kyslíkové koncentrátory, které umožňují napájení jak z baterie, tak z autozásuvky a také přímo z klasické elektrické zásuvky. Často jsou tyto přístroje méně výkonné než klasické stacionární přístroje. Některé z nich ale umožňují dodávat kyslík v pulzech - při nádechu uživatele, a tak se dostat na hodnoty srovnatelné se stacionárními přístroji. Jedná se o tzv. pulzní přenosné kyslíkové koncentrátory.
TIP: Některé koncentrátory mají funkce navíc, např. ovládání dálkovým ovladačem, výstup na nebulizér (atomizér), kdy je možno ke koncentrátoru připojit hadičku s nádobkou pro léčivo či aroma do speciálního výstupu nebo ionizaci, pomocí které přístroj produkuje anionty pro zdravější a čistší vzduch v okolí přístroje. U každého koncentrátoru tyto speciální funkce uvádíme, aby byl popis přístrojů úplný a co nejvíce přehledný.
Ke všem námi dodávaným kyslíkovým koncentrátorům přidáváme také námi vypracovaný dokument popisující výhody, používání i údržbu přístroje, který výrazně rozšiřuje základní návod výrobce.
Naše společnost je také výhradním dovozcem vybraných značek a zajišťujeme ke všem námi prodávaným typům plný záruční i pozáruční servis. Jsme také řádně registrováni u SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) v Registru zdravotnických prostředků.
Dopravu zajišťujeme po celé České i Slovenské republice. Platbu je možno provést na účet i dobírkou (příspěvky od pojišťoven se na tyto přístroje nevztahují).
Pokud si stále nejste jisti výběrem, určitě nám napište, rádi Vám pomůžeme a poradíme.